• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/144669549475946/
  • https://www.instagram.com/mustafa_yildirim129/
  • https://www.youtube.com/channel/UC6JCtSD_RSXaDneNfYI2UWQ?view_as=subscriber


1. Renkler 

Gerekli malzemeler: 4 tane renkli kalem

Oynun uygulanışı: Sınıfta masanın üstüne renkli kalamler konulur. Sonra 2 öğrenci seçilir. Öğretmen bazı komutlar verir. Örneğin saçını tut, kulağını tut, burnun tut... öğrenciler de bu komutlara uyarlar. Bu komutların arasına öğretmen bir renk söyler, yeşil/kırmzı/mavi. Öğretmenin söylediği rengi ilk alan öğrenci kazanır, diğer öğrenciye de konuyla ilgili soru sorulur ve öğrenci bilirse devam eder.

2. Tabu

Gerekli malzemeler:Renkli uyku bandı                                                                                           

Oynun uygulanışı: Öğretmen bir öğrenci seçip tahtaya çıkarır. Öğrenci uku bandını gözüne takar. Öğretmen günün konusuyla ilgili bir kelime tahyaya yazar. Bu kelimenin altına yasaklı kelimeler de yazılabilir. Daha sonra öğrenci sınıftan isim söyleyerek arkadaşlarından tahtata yazılı kelimeyi anlatmasını ister. Not: Öğretmen burada anlatan öğrenciler için bazı kurallar koyabilir.  En fazla üç/beş cümle ile anlat gibi.

3. Donma

Gerekli malzemeler: -

Oynun uygulanışı: Öğretmen tahtaya günün konusuyla ilgili kelime/kavramları yazar. Bu kelimleri ortasına da ana kelimeyi yazar. Daha sonra sınıfın durumuna göre tahtaya 6, 7 öğrenci çağrır. Öğretmen tahtadaki kelimeleri söyleyince öğrenciler hareket eder. Öğretmen ana kavramı söyleyince öğrenciler donar. Donmayan öğrenci varsa yanar, yerine yeni öğrenci alınır. Öğretmen tekrardan kelimeleri söyleyince öğrenciler yine hareket etmeye devam ederler. Oyun bu şekilde devam eder. (Dil öğretiminde özellikle kullanılabilir.)
6 Yorum - Yorum Yaz